Koupelny,
s odborníkem na koupání

Doporučujeme

Chcete si levně vylepšit vzhled vaší koupelny? Skvěle vám k tomu poslouží moderní tapety do koupelny, jež jsou odolné proti vodě, páře a vlhkému prostředí.

Půjčovna nářádí, zahradní techniky i mnoho dalšího – to je BOELS.

 
Koupelnový nábytek

Jaký nábytek do koupelny? Dřevěný!

Jaký nábytek do koupelny? Dřevěný!
Dřevěný nábytek v koupelně? Skeptici kroutí hlavou: „Nabobtná a rozpadne se.“ Odborníci oponují: „Když dostane správný obleček, může tam spolehlivě sloužit dlouhou dobu.“


 

Se dřevem prý to je stejné jako s námi lidmi. Když venku prší, oblékneme si pršiplášť a nepromokavé boty. A vyzbrojíme se deštníkem.

Pokud chceme dřevo použít v koupelně, musíme se postarat o jeho „nepromokavý šat“. „Na trhu je dnes velký výběr materiálů ke konečné povrchové úpravě, které dřevo před vodou dostatečně ochrání,“ říká truhlář Jarek Bsonek z Ostravy.

 

Jaká je vaše koupelna?

Dřevo je bezesporu materiál velmi oblíbený. Voní, má krásnou strukturu, je příjemné na dotyk… a především: dovede vykouzlit hřejivou romantickou atmosféru, které lze jen těžko odolat.

Jenže při dlouhodobém styku s vodou plesniví, bobtná,, rozpadá se… Pokud proto chceme mít svou koupelnu zařízenou ve dřevě, nebo alespoň vybavenou pár kousky dřevěného nábytku, musíme nejprve kriticky posoudit její stav.

„V panelovém domě bych například doporučil drobný nábytek – skříňky a poličky. Už ale ne obkládat celou koupelnu,“ radí Jarek Bsonek. „Bývá tady totiž většinou dost velký problém s odvětráním. Jednak je to malý uzavřený prostor a také se zde montují často filtry s nedostatečnou, malou účinností.“

Takže je to jasné. První indicií k rozhodování je velikost místnosti. Čím menší, tím více se v ní dřevo namáhá.

Druhou indicií je odvětrání. „Koupelna s oknem bude určitě lepší, než bez něj,“ potvrzuje známé pravidlo Bsonek.

Ještě něco rozhoduje o výběru? „Určitě,“ usmívá se sympatický mladý muž. „Jestli máte v koupelně sprchový kout nebo vanu. Jestliže je tam sprchový kout a navíc dobře uzavřený, netvoří se v místnosti tolik páry, jako když se rozhodnete pro hodinovou relaxaci v horkou vodou napuštěné vaně, při které vám pára tvoří kapičky vody stékající po obkladech i po nábytku.“

 

Buk, dub i exotika

Máme jasno. Už víme, jestli svou koupelnu zabalíme celou „od hlavy až k patě“ do dřeva, nebo zda ji „pouze“ vybavíme dřevěným nábytkem.

Řekněme, že vyhrála varianta druhá: budeme pořizovat pár kousků nábytku. Z čeho by měly být vyrobeny? „Troufnu si říci, že se dá použít téměř každý materiál, protože pokud jej dobře ochráníme, vydrží.,“ říká zkušený truhlář. On sám nejraději používá dřevo českých lesů, nejvíce prý buk a dub, někdy i lípu.

„Hodně odolné a módní jsou nejrůznější exotické dřeviny,“ dodává Bsonek  Je to logické. Díky svému původu  je toto dřevo proti vodě i vlhkosti odolné. Však je také mnohem dražší.

 

Tajemství má název MDF

Jsou však i nenároční spotřebitelé, kteří by sice „dřevo“ ve své koupelně uvítali, ale klidně se spokojí s jeho náhražkou či imitací. „Takovým bych poradil, aby v žádném případě nekupovali nábytek z dřevotřísky,“ varuje truhlář. „Napije se vodou a pak se může rozpadnout. A také snadněji nabobtná, čímž trpí hrany, které pak rychle odcházejí.“

Za dva měsíce se tak prý může z na pohled krásného kusu nábytku stát polorozpadlá skříňka s „rzježenými“ hranami.

Existuje jiné řešení? Podle Bsonka ano. Název sice nemá moc romantický, ale dřevo prý nahradí spolehlivě. Jmenuje se MDF. „Jedná se o dřevovláknitou desku, která je poměrně hodně odolná vůči vodě,“ říká truhlář.

Za pravdu mu dává celý anglický název materiálu:  Medium Density Fibreboads. Ten můžeme do češtiny přeložit jako „středně zahuštěná dřevovláknitá deska. Prameny uvádějí, že se vyrábí bez použití lepidel a má velmi kompaktní strukturu, díky čemuž se dobře tvarově opracovává. To potvrzuje i Jarek Bsonek.

 

Laky, vosky, oleje…

Jak dřevo, tak MDF deska se musí před použitím dobře povrchově upravit. „Používají se k tomu speciální přípravky, kterých je v prodejnách velká spousta. Jsou to nejrůznější voděodolné laky, vosky nebo napouštěcí oleje,“ vyjmenovává truhlář.

Jenomže, když tomu nerozumím, jak správně vybrat? Co je lepší? „Pokud vám nábytek na míru vyrábí truhlář, nemusíte se o to zajímat, on už sám moc dobře ví, co bude pro vaši koupelnu to nejlepší,“ usmívá se spiklenecky „odborník na dřevo“. „Když se do výroby pustíte svépomocí, pak vám poradí v každém hobby marketu. Možná snad jen obecně – olej je samozřejmě mastnější. A olejové vosky fungují na principu „dva v jednom“…“

A co když si koupím už hotový nábytek? „Většinou v obchodech nabízejí ten vyrobený z MDF materiálů. A samozřejmě z dřevotřísky, ale té se snažte vyhnout,“ opakuje truhlář.

V obchodech na nás prý také číhají různé záludnosti. „Například dvířka jsou vyrobeny z MDF materiálů, ale korpus už je z dřevotřísky. Pak samozřejmě dvířka vydrží, ale ostatní části se vbrzku rozpadají. Takže i když bývá dřevotříska většinou nalakovaná, takže je trochu odolnější, stále je to „jen“ dřevotříska. Táhne vodu, zatímco MDF deska, zvláště když je foliovaná, ošetřená, už tolik ne,“ upozornil Bsonek na různé „fígle“ obchodníků.

„V obchodech se dá koupit i koupelnový nábytek z masivu. Když je pečlivě ošetřen, bývá dobře odolný vůči vodě, ale trpí více na otěr. Při čištění se časem „ošoupe“, připomíná ještě Bsonek. „Nebo se může stát, že za dva roky působení páy a vody se na masivu vytvoří nehezké skvrny.  I když má masiv kvalitní lakovanou úpravu, je prostě choulostivější.“  Truhláři tento „handicap“ masivu prý často řeší jeho kombinací s MDF deskou. „Korpus skříňky je z MDF desky a přední lišty a hrany z masivu.“

 

Nic není navěky

Ať už použijeme český dub či buk, nebo teak či jinou exotickou dřevinu, či sáhneme na MDF desku, jedno je jasné. Dnešní nábytek není určen k tomu, aby přežil generace, přestože mu dáme tu nejlepší péči. „Nic není navěky,“ přitakává Jarek Bsonek.

„Přesto se nevyplatí kupovat podřadné kusy jen proto, že jsou levnější. Když si pořizujeme skříňky do koupelny, měly bychom vybírat ty kvalitní, které nějakou dobu vydrží. Jejich životnost se pohybuje kolem dvaceti let,“ vzkazuje na závěr našeho povídání.

 

Zdroj: www.zenyprozeny.cz/art/1543-jaky-nabytek-do-koupelny-dreveny/

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe