Koupelny,
s odborníkem na koupání

Doporučujeme

Chcete si levně vylepšit vzhled vaší koupelny? Skvěle vám k tomu poslouží moderní tapety do koupelny, jež jsou odolné proti vodě, páře a vlhkému prostředí.

Půjčovna nářádí, zahradní techniky i mnoho dalšího – to je BOELS.

 

Koupelny

Rekonstrukce koupelny

Rekonstrukce koupelny

Znáte to asi všichni, kdo obýváte, či aspoň nějaký čas jste obývali panelákový byt, který ukrýval v různých podobách a materiálech provedené jádro, sestávající z malé koupelny a ještě menšího WC. Tento prostor se při rozmachu automatických praček smrskl na jakousi úzkou nudli mezi umyvadlem, vanou a právě pračkou.

Bez statika to nepůjde

Rekonstrukce takových koupelen by měla začít návštěvou statika. Většinou se totiž bytová jádra obezdívají a už se několikrát stalo, že se takto upravená koupelna díky své větší váze ocitla o patro níže, kde zůstaly původní tenké stěny z dřevotřísky. Pokud nebydlíte v přízemí, kde vaši podlahu podpírají fortelné stropy, určitě si statický posudek nechte zhotovit. Mohli byste totiž v nejhorším případě taky rekonstruovat rovnou koupelny dvě.
 

Prostor aneb věčný boj o centimetry

Pokud vám dá statik zelenou, můžete se v klidu pustit do úprav. Jak už bylo řečeno, jádra bývala většinou vyrobena z materiálu, který po čase nelibě nesl působení vody. S první myšlenkou na obložení prostoru kachličkami vznikla i idea, kde ušetřit centimetry drahocenného prostoru. První padla většinou za oběť zvětšování prostoru vana.
 
Tu nahradil sprchový kout, který zabral mnohdy pouze třetinovou rozlohu. Sprchové kouty se momentálně vyrábějí v mnoha modifikacích, je poměrně jednoduché vybrat ten správný typ pro různé druhy koupelen (výška, šířka, zasunovací dveře, otevřené, opěrná madla, sedátka). Navíc do sprchového koutu je snadnější vstup. V případě kachliček se doporučují české výrobky, protože mají větší tloušťku a nejsou z tohoto důvodu tak křehké.
 

Jak funkčně uspořádat koupelnu

Hodně prostoru se dá ušetřit vhodnou automatickou pračkou. Opět je k dispozici mnoho typů, které mohou přinést úsporu místa nejen na šířku, ale především co se týká hloubky. Nad „štíhlejšími“ automatickými pračkami lze rovněž snadněji vybudovat další odkládací plochy v podobě poliček, kam je v tomto případě daleko lepší přístup.
 
Je to další ušetření místa, protože v mnoha domácnostech slouží pro ukládání kosmetiky a pracích prášků skříňky či police nad umyvadly. Při využití každého volného místa je tedy možné skříňky nahradit velkým zrcadlem. Další možností je vytvořit pomocí menších zrcadel a kachliček mozaiku na stěnách.  
 
Třetím krokem ke zvětšení prostoru koupelny je pořízení vhodnějšího umyvadla. Menší anebo lépe tvarovaná umyvadla kromě své úsporné funkce plní i estetickou roli ve vaší rekonstruované koupelně, stejně jako vhodně zvolená vodní baterie. Vodní baterie se dají různě nadstavovat, což se může hodit například při úklidu celé koupelny nebo třeba jen při pouhém napouštění kbelíku vodou.
 
Dobrým tipem pro vytápění koupelny je otopný žebřík, který kromě tepla poskytne i úložiště pro ručníky. V neposlední řadě při rekonstrukci koupelny nesmíme zapomenout na její barevný odstín a světla, která mohou rovněž prostor opticky zvětšit. Při navrhování barev, ve kterých bude koupelna vyvedena, můžeme jít do úplných detailů a sladit barvu obložení s ručníky, koberečky na podlahu, nebo pokud nemá sprchový kout zatahovací dveře, i s jeho závěsem.
 

Pozor na vlhkost

Nesmíme v neposlední řadě zapomenout na zdánlivou maličkost a tou je odvětrávání koupelny. V bytových jádrech je toto komplikovanější, protože žádná stěna koupelny nevede přímo ven. Větrání přes mřížku vedoucí ke stupačkám není v žádném případě dostatečné, není totiž možné zajistit cirkulování vzduchu.
 
V tomto momentě pomůže umístění větráku či odvětrávacího okénka do stěny, která sousedí s kuchyní. Při otevřených dveřích koupelny tak vzduch může proudit a velké kuchyňské okno si s párami poradí určitě lépe než malá mřížka vedoucí do vnitřní šachty domu. I tato maličkost, která se může zdát zbytečným luxusem, zaručí, že vaše zrekonstruované bytové jádro se bude lépe udržovat, a tím zůstane i delší dobu opravdu příjemnou oázou hygieny a relaxace.

Zdroj: www.svet-bydleni.cz/stavba-a-rekonstrukce/rekonstrukce-koupelny.aspx

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe